GRUPA MEDIUM wśród zwycięzców Wielkiego Grzybobrania w Długosiodle
23.09.2013

Ważenie grzybów
Fot. Fot. Eugeniusz Pudlis, CILP

Prezentacje, konkursy, atrakcje kulinarne (głównie grzybowe) przyciągały zarówno dorosłych, jak i młodzież oraz dzieci. Na stoisku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego”, przygotowanym przez leśników z Nadleśnictwa Ustroń, dzieci mogły własnoręcznie budować i rozbierać drewniany dom. Nieustannie zajęte były kucyki ze Stowarzyszenia Monar w Wyszkowie oraz plastyczka wykonująca na buziach dzieci „leśny” makijaż.

Sprawdź przepis: Tarta z grzybami >>

Na stoisku Lasów Państwowych można się było nauczyć rozpoznawania gatunków grzybów. Zaprezentowano tam wystawę „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”, przygotowaną przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Oficjalnie grzybobranie otworzyli wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski i nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski. Po wystąpieniu dyrektora RDLP w Warszawie Konrada Grzybowskiego, które odbyło się w obecności wicepremiera Janusza Piechocińskiego, nastąpił kulminacyjny punkt imprezy. Z lasu wrócili grzybiarze, wśród których byli znani aktorzy, dziennikarze i samorządowcy, i rozpoczęło się ważenie grzybów.

Jak obliczyło jury, w kilkudziesięciu koszach grzybiarze zebrali prawie 340 kg grzybów. Drużyna aktorów w składzie: Olga Bończyk, Jolanta Fraszyńska, Paweł Królikowski z żoną Małgorzatą i bratem Rafałem, zebrała w sumie ponad 14 kg grzybów. Wśród przedstawicieli mediów zwyciężyła Grupa Medium, wśród samorządowców – Klub Przyjaciół Wyszkowa. Królową Wielkiego Grzybobrania została Oliwia Pokora, a królem – Jerzy Grabowski.

Na scenie stadionu w Długosiodle można było posłuchać Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” z Wydziału Leśnego stołecznej SGGW i chóru z wyszkowskiego ośrodka szkolno-wychowawczego. Wieczorem wystąpił kabaret OTTO.

Polecamy: Pyszne danie z grzybami w roli głównej!

Imprezę zorganizowali leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków, gmina Długosiodło i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

materiały: Ekspert Budowlany