Projekt instalacji piorunochronnej w "elektro.info" 4/2013
10.05.2013

elektro.info 4/2013
Fot. Grupa MEDIUM

Kwietniowy numer „elektro.info” w znacznej mierze poświęciliśmy instalacjom odgromowym.

Pobierz bezpłatne, promocyjne wydanie "elektro.info" 4/2013 [PDF] >>

Mimo że zima w tym roku długo nas nie opuszczała, nie możemy zapomnieć o nadchodzącym wraz z wiosną zagrożeniu piorunowym. Po zimie może okazać się, że niektóre instalacje piorunochronne wymagają napraw w celu przywrócenia ich sprawności technicznej. Sprawdźmy zatem stan techniczny eksploatowanych instalacji piorunochronnych.

Powszechnie prowadzona termomodernizacja budynków powoduje, że zapominamy o instalacjach piorunochronnych. Nagminnym jest przykrywanie przewodów odprowadzających tych instalacji warstwą styropianu, co podczas bezpośredniego trafienia pioruna w budynek może skutkować jego zapaleniem. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z zagrożeń, jakie niosą ze sobą wyładowania atmosferyczne.

Piorun trafiający w rozpadlinę skalną powoduje jej eksplozję. Wskutek szybkiego odparowania wody, w niewielkiej objętości następuje szybki wzrost ciśnienia powstającej pary wodnej, która powoduje rozerwanie skały. Wielki pożar w Rafinerii Ropy Naftowej w Czechowicach Dziedzicach, który miał miejsce w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, powstał od wyładowania atmosferycznego w zbiornik ropy naftowej. Zginęło wówczas trzydziestu strażaków. Niebezpieczne są również wyładowania piorunowe w pobliżu obiektu budowlanego lub linii elektroenergetycznej. Powodują one powstawanie przepięć niebezpiecznych dla różnych odbiorników.

W kwietniowym numerze znajdą Państwo przykładowy projekt instalacji piorunochronnej budynku, zrealizowany w ubiegłym roku. Zapoznajemy Państwa także z zasadami ochrony przeciwprzepięciowej z wykorzystaniem ograniczników przepięć typu 1. Uzupełnieniem tego artykułu jest zestawienie ograniczników przepięć. Prezentujemy także wymagania norm dotyczące materiałów stosowanych na uziomy sztuczne łączone z uziomami fundamentowymi oraz sposoby i metody rozpraszania pola magnetycznego w układach stykowych.

Zapraszamy do prenumeraty