Co nowego w "elektro.info"?
17.06.2013

"elektro.info" 6/2013
Fot. Grupa MEDIUM

Czerwiec upłynie między innymi w tle 47. Konferencji Komisji Racjonalizacji Gospodarki Energetycznej w Budownictwie, której obrady odbyły się w dniach 7–9 czerwca w Pałacu w Łochowie. I choć poświęcono ją ochronie przeciwpożarowej w instalacjach elektrycznych (relacja z niej już w numerze wakacyjnym), bieżący numer „elektro.info” tradycyjnie dotyczy zasilania awaryjnego i gwarantowanego.

Wzrastająca liczba nieliniowych odbiorników powoduje silne zakłócenia wyższymi harmonicznymi prądu w publicznych sieciach elektroenergetycznych, co wpływa na znaczne pogarszanie się parametrów dostarczanej do odbiorców energii elektrycznej. Wprawdzie obowiązujące przepisy i normy określają dopuszczalny poziom zakłóceń wprowadzanych do sieci przez odbiorców, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Spółki dystrybucyjne jak dotąd nie egzekwują od odbiorców instalowania urządzeń filtrujących, przez co we własnym zakresie muszą oni zadbać o właściwą jakość dostarczanej energii elektrycznej.

Polecamy także bezpłatny poradnik o zespołach prądotwórczych - do pobrania >>

Podobnie przeciążone i wyeksploatowane sieci elektroenergetyczne powodują znaczne obniżenie niezawodności dostaw energii elektrycznej. Każde zakłócenie przychodzące z sieci elektroenergetycznej lub mikroprzerwa w dostawie energii mogą stać się przyczyną poważnych zakłóceń w czułych odbiornikach energii elektrycznej i powodować znaczne straty lub zagrożenie życia.

W celu eliminacji zakłóceń oraz zwiększenia pewności zasilania powszechnie stosuje się zasilacze UPS. Ponieważ w przypadku długich przerw w zasilaniu do podtrzymania ciągłości zasilania konieczne są baterie o dużej pojemności, w praktyce stosuje się zasilanie UPS-a poprzez zespół prądotwórczy. Układ taki potocznie nazywa się tandemem zespół prądotwórczy – UPS. Pozwala on na zastosowanie baterii w zasilaczu UPS zapewniających ciągłość zasilania przez kilka minut, do chwili przejęcia obciążenia przez zespół prądotwórczy.

Nie mniej ważnym problemem w przypadku zespołu prądotwórczego są aspekty ekonomiczne dotyczące jego eksploatacji. Problematykę tę przedstawiamy na przykładzie jednofazowych zespołów prądotwórczych. Uzupełnieniem tego artykułu jest przegląd oferty rynkowej zespołów prądotwórczych. Bardzo istotnym problemem w ostatnim czasie stało się ładowanie pojazdów elektrycznych, które zaczynają się pojawiać na naszych drogach.

W najnowszym wydaniu znaleźć można także wskazówki dotyczące projektowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu, zgodne z normą N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych.

Zapraszamy do prenumeraty!