Konferencja IZOLACJE 2015. Relacja
11.06.2015

Konferencja IZOLACJE 2015
Fot. Fot. Redakcja miesięcznika IZOLACJE

Konferencja IZOLACJE 2015 odbyła się w Warszawie w dniach 9-10 kwietnia 2015 roku. Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji konferencji stała się debata ekspercka, której motywem przewodnim było hasło "Kierunki rozwoju izolacji a wyzwania budownictwa niskoenergetycznego". Poprowadził ją Jarosław Guzal, redaktor naczelny miesięcznika IZOLACJE.

Punktem wyjścia do dyskusji było pytanie: jak rynek izolacji zmienia się w kontekście nowych wymagań cieplnych? Uczestnicy debaty definiowali wszystko, co się dzieje na rynku izolacji. Wskazywali, jakie czynniki go kreują i jak ten rynek będzie wyglądał za kilka lat.

Cała debata już wkrótce będzie dostępna na stronie www.konferencjaizolacje.pl.

Przyznano zgodnie, że rozwój rynku izolacji budowlanych bardzo mocno determinują przepisy i normy budowlane. Renomowane firmy producenckie, zmuszone wytwarzać wyroby budowlane zgodne z przepisami prawa, dostosowują się do obostrzających się warunków. Wiele z nich jednak skarży się na zjawiska występowania nieuczciwej konkurencji ze strony firm nieprzestrzegających prawa.

Wiele miejsca poświęcono na dyskusję, jak będą wyglądały w najbliższej przyszłości przegrody budowlane. Wątek ten był rozpatrywany w kontekście zaostrzających się przepisów w roku 2017 i 2021.

Uczestnicy debaty, rozpatrując to zagadnienie, nie dopuszczali myśli, aby rynek izolacji czekała rewolucja. Raczej opowiadali się za ewolucją tego segmentu rynku i poszukiwaniami najbardziej efektywnych rozwiązań w tym zakresie.

W ramach debaty poruszono również kwestie związane z modernizacją obiektów budowlanych. Zgodnie z najnowszymi raportami w tym zakresie będzie to znaczący bodziec do rozwoju rynku izolacji.

Trwająca blisko 2 godziny debata nie wyczerpała wszystkich zagadnień, jakie były zaplanowane. Między innymi dlatego uczestnicy tej dyskusji wskazywali, aby inicjatywa ta była kontynuowana w przyszłości.

Przeczytaj pełną relację z konferencji IZOLACJE 2015 >>