Poradniki elektroenergetyka. Nowe książki z serii .e
17.09.2015

seria .e
Fot. Grupa MEDIUM

Poradniki z serii .e - biblioteka profesjonalnego elektroenergetyka musi składać się z ich dobrej porcji.

W 2015 roku pojawiło się w tej serii kilka nowych pozycji wydawniczych, a także kilka zaktualizowanych wznowień.

Uwadze czytelników elektryków - projektantów i instalatorów - polecamy zatem poniższe nowości i wznowione aktualne wydania znanych już książek

Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych

Zeszyty dla elektryków - nr 13

Elektropatologia porażeń prądem elektrycznym oraz bezpieczeństwo przy urządzeniach elektrycznych

Zeszyty dla elektryków - nr 12

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przy pracach elektrycznych

Vademecum elektro.info

Kup w Księgarni Technicznej >>

Sprawdź cenę >> 

Przeczytaj opis zawartości >> 

Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych Elektropatologia porażeń prądem elektrycznym Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przy pracach elektrycznych
Głównym celem książki jest opracowanie monograficzne tematyki technicznej związanej z budową i eksploatacją systemów PV dla najpopularniejszych stosowanych obecnie technologii produkcyjnych. Zamierzeniem autora jest to, aby czytelnik zapoznał się z metodami projektowania i budowy systemów PV, a także z istotnymi aspektami ich eksploatacji i metodami badań. Dużo uwagi poświęcono również metodyce komputerowego wspomagania projektowania systemów PV. Publikacja ma charakter monograficzny i nie opisuję w niej innych odnawialnych źródeł energii. Książka przeznaczona jest dla elektryków, a także dla lekarzy, którzy interesują się zagadnieniem rażenia prądem elektrycznym oraz jego oddziaływaniem na człowieka. Może być przydatna terapeutom stosującym w swoich zabiegach prąd elektryczny, jak i projektantom elektrycznego sprzętu terapeutycznego oraz diagnostycznego. Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) zakłada usuwanie lub co najmniej ograniczenie zagrożeń związanych z procesami technicznymi w środowisku pracy. Odnosi się to do: technologii, maszyn i urządzeń, szkodliwych gazów, par i pyłów, niebezpiecznego promieniowania i działania prądu elektrycznego, zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, hałasu itp. Technika bezpieczeństwa, która stanowi wiedzę o przeciwdziałaniu zagrożeniom, jest ściśle związana z różnymi dyscyplinami naukowymi, na przykład z chemią, fizyką, medycyną, fizjologią, psychologią, ergonomią itp.
     

Egzamin kwalifikacyjny grupa 1 - Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne.
Kurs przygotowawczy
Wydanie VIII uaktualnione. Stan prawny - 31 marca 2015 r.

Wyłączniki wysokiego napięcia od 72,5 do 800 kV.
Rozwój, budowa i właściwości eksploatacyjne. Poradnik

Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektyczną.
Zasilacze UPS i baterie akumulatorów oraz sposoby ich doboru, układy pomiarowe zużytej energii

Sprawdź cenę >> 

Przeczytaj pełny opis >> 

Kup w Księgarni Technicznej  >>

Egzamin kwalifikacyjny grupa 1 Wyłączniki wysokiego napięcia Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektyczną

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką wymagań do egzaminu kwalifikacyjnego E i D, redakcja "elektro.info" wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Energetyków postanowiła wydać książkę „Egzamin kwalifikacyjny”.

Pozycja ta jest pierwszym podręcznikiem, który zawiera w przystępnej formie wszystkie niezbędne informacje dotyczące eksploatacji urządzeń elektrycznych o napięciu znamionowym do 1 kV, a także omawia zagadnienia wchodzące w zakres egzaminu kwalifikacyjnego.

W książce opisano wyłączniki wysokiego napięcia, tj. o napięciu znamionowym od 72,5 kV wzwyż. Przedstawiono kolejne etapy rozwoju techniki wyłącznikowej.

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla ludzi zajmujących się eksploatacją i serwisem aparatury wysokiego napięcia oraz projektowaniem stacji elektroenergetycznych. Stanowi także literaturę uzupełniającą dla studentów wydziałów elektrycznych wyższych uczelni technicznych, a także uczniów średnich szkół technicznych.

W niniejszym opracowaniu opisano układy zasilaczy UPS oraz zasady doboru ich mocy. Zamieszczono w nim podstawowe informacje o bateriach akumulatorów stosowanych w układach zasilania gwarantowanego oraz sposoby doboru siłowni telekomunikacyjnych.

Ponieważ problemy związane z eksploatacją baterii akumulatorów są powszechnie bagatelizowane, autorzy wyjaśnili zjawisko tworzenia się atmosfery wybuchowej w pomieszczeniach bateryjnych wskutek wydzielającego się wodoru.