Wentylacja i ogrzewanie według Warunków Technicznych - 2017 i 2021 rok
01.04.2016

Nowelizacja Warunków Technicznych z 2013 roku wprowadziła stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących energooszczędności budynków, podając coraz surowsze warunki wprowadzane etapowo od 1 stycznia 2014 r., następnie od 1 stycznia 2017 r. i od 1 stycznia 2021 r. (2019 r. w wypadku budynków władz publicznych).

Bliskość kolejnej zmiany wymagań obliguje projektantów do uwzględniania wymagań już z kolejnego przedziału, czyli od 1 stycznia 2017 roku, a w wypadku projektów rozłożonych w czasie nawet wymagań obowiązujących dopiero od stycznia 2021 roku.

W myśl obowiązujących WT budynek musi jednocześnie spełniać dwa warunki:

  • nieprzekraczania wartości maksymalnej EP (energii pierwotnej)
  • izolacyjnościcieplnej przegród budowlanych, przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej (w tym przewodów cyrkulacyjnych), instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego.

Jak zmiany wymagań WT wpłyną na proces projektowy? Sprawdź! Pobierz bezpłatny poradnik [PDF] >>

Przygotowany przez nas bezpłatny poradnik szczegółowo przedstawia zmiany wymagań zawarte w Warunkach Technicznych, nie tylko w kontekście instalacji wentylacyjnych i grzewczych, a także przegród zewnętrznych i wewnętrznych w budynku, izolacji cieplnych itp. Do opracowania dołączony został tekst obowiązującej ustawy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Spis treści
  • Oszczędność energii i izolacyjność cieplna
  • Wentylacja i klimatyzacja
  • Możliwość spełnienia wymagań EP
  • Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE - przykłady obliczeniowe
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wybrane fragmenty

ZALOGUJ SIĘ lub zarejestruj konto w portalu rynekinstalacyjny.pl i POBIERZ PORADNIK >>

 

Wymagania WT a rozwój OZE

Charakterystyka zapotrzebowania na energię w analizowanym budynku mieszkalnym, w którym dominującą rolę odgrywa zapotrzebowanie na c.w.u. wynoszące niemal 60% bilansu energetycznego sprawia, że osiągnięcie wymaganego poziomu EP bez modyfikacji źródła ciepła jest praktycznie niewykonalne. Zastosowanie alternatywnych źródeł energii może być korzystniejsze od rozwiązań konwencjonalnych, zarówno pod względem wysokości nakładów inwestycyjnych, jak i kosztów w cyklu życia.

Sprawdź, jak jest naprawdę >>