Kompania słoni
19.04.2016

"Kompania słoni" to porywająca historia Jamesa Howarda Williamsa i słoni, które pomagaływ  ratowaniu życia ludzi w czasie II wojny światowej.

Kompania słoni Vicki Constantine Croke to opowieść o niezwykłej więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Wykorzystując osobiste zapiski Jamesa Howarda Williamsa, autorka konstruuje opowieść o dojrzałym i pełnym empatii podejściu Anglika do podległych mu stworzeń, które w czasie zawieruchy II wojny światowej uratowały mu życie. Jest to także historia o tym, jak zwierzęta mogą zmienić dzieje historii oraz wpłynąć na wynik wojny.

Kompania słoni
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Niezwykłość tej opowieści dotyczy jednego człowieka, Jamesa Howarda Williamsa - "Elephant Billa" - i słoni, które stały się nierozerwalną częścią jego życia. Rozumiał je, dbał o nie, leczył je i kochał. I pracował z nimi w Birmie dwadzieścia dwa lat, aż do wojny. Potem razem walczyli.

Słonie są wpisane w kulturę Birmy i do 1941 roku stanowiły ważną część systemu handlu drewnem. Pracowały w tartakach, przy transporcie i składowaniu pni tekowych. Kilka tysięcy słoni zatrudniała firma Bombay Burmah Trading Corporation. Dla niej pracował też Williams. Kiedy Japończycy opanowali ten kraj w 1942 roku, zmieniła się sytuacja ludzi i słoni. Wiele słoni z opiekunami zostało przez Japończyków przymusowo wcielonych do służby wojskowej. Tysiące, bez opieki, w poszukiwaniu pożywienia powędrowały do dżungli. Trwało to jednak chwilę. Potem rozpoczęła się o nie walka. W dżungli zastępowały dżipy, na grzbietach przenosiły towary i ludzi.

Williams widział w nich żołnierzy, których inteligencję i możliwości fizyczne chciał wykorzystać do celów wojskowych. Zaczął je gromadzić i chronić. Pod koniec 1942 roku utworzono Kompanię Słoni, którą dowodził. Przy ich pomocy zbudowano setki mostów przez strumienie, rzeki i wąwozy, co pomogło XIV Armii Brytyjskiej oskrzydlić i rozgromić Japończyków w Maithili.

POZNAJ TĘ INTRYGUJĄCĄ HISTORIĘ >>