Zasilanie awaryjne i gwarantowane w najnowszym numerze "elektro.info"
15.06.2012

"elektro.info" 6/2012
Fot. DW MEDIUM

Wzrastająca liczba nieliniowych odbiorników powoduje silne zakłócenia wyższymi harmonicznymi prądu w publicznych sieciach elektroenergetycznych, co powoduje znaczne pogarszanie parametrów dostarczanej do odbiorców energii elektrycznej. Podobnie przeciążone i wyeksploatowane sieci elektroenergetyczne powodują znaczne obniżenie niezawodności dostaw energii elektrycznej. W celu eliminacji zakłóceń oraz zwiększenia pewności zasilania powszechnie stosuje się zasilacze UPS. Ponieważ w przypadku długich przerw w zasilaniu do podtrzymania ciągłości zasilania konieczne są baterie akumulatorów o dużej pojemności, w praktyce stosuje się zasilanie UPS-a poprzez zespół prądotwórczy.

Układ taki potocznie nazywa się tandemem agregat – UPS. Pozwala on na zastosowanie baterii w zasilaczu UPS zapewniających ciągłość zasilania przez kilka minut, do chwili przejęcia obciążenia przez zespół prądotwórczy. Obydwa źródła posiadają, w przeciwieństwie do systemu elektroenergetycznego, odmienne warunki pracy oraz charakteryzują się skończonymi mocami zwarciowymi, dlatego należy zadbać o skuteczną ochronę przeciwporażeniową w instalacjach, które są przez nie zasilane. W przypadku autonomicznej pracy zespołu prądotwórczego zasilającego odbiorniki energii elektrycznej powszechnie stosowane metody oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej mogą prowadzić do błędnych wyników.

W numerze znajdą Państwo uproszczony projekt zasilania bazy transportowej, która wymaga wysokiej pewności zasilania (s. 81). Przedstawiony w tym artykule zespół prądotwórczy współpracuje ze stacją dwutransformatorową wyposażoną w telemechanikę pozwalającą na sterowanie łącznikami SN z poziomu OSD.

Jacek Biskupski opisał dla nas systemy zasilania gwarantowanego dla budynku mieszkalnego z zastosowaniem PV oraz MTW (s. 28). W jaki sposób prowadzić obliczenia zwarciowe w sieciach i instalacjach niskiego napięcia, dowiedzą się Państwo z artykułu Ryszarda Batury, pracownika naukowego Politechniki Poznańskiej (s. 54).

Wpływ wody na funkcjonowanie przewodów ognioodpornych opisali Ryszard Chybowski oraz Piotr Kustra, pracownicy naukowi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (s. 66). W artykule wyjaśniono konieczność instalowania przewodów zasilających urządzenia ppoż., które muszą funkcjonować podczas pożaru, poza zasięgiem urządzeń tryskaczowych. Przewody i kable ognioodporne poddane działaniu wody bardzo szybko tracą właściwości izolacyjne, co skutkuje występowaniem zwarć, a w konsekwencji przerwaniem dostawy energii do zasilanych urządzeń.

Bardzo ciekawy artykuł prezentuje Andrzej Sowa, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, poświęcony ograniczaniu przepięć w obwodach iskrobezpiecznych (s. 78). Natomiast Anna Ważna, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, opisała wymagania dotyczące oświetlenia biur (s. 72).

Tradycyjnie zamieszczamy relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacje o nowościach rynkowych oraz zmianach w normalizacji. Prezentujemy również kolejny fotoreportaż z cyklu Elektryczne niechlujstwo (s. 24). Miłej lektury.