Jakość energii elektrycznej w grudniowym "elektro.info"
04.01.2013

"elektro.info" 12/2012
Fot. Grupa MEDIUM

Świąteczny numer „elektro.info” zamyka dwunasty rok istnienia miesięcznika. Numer ten w głównej mierze poświęciliśmy jakości energii elektrycznej oraz niezawodności jej dostaw do odbiorców.

Parametry jakościowe napięcia zasilającego zostały określone w normie PN-EN 50160 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, która od 2009 roku stawia wymagania w zakresie niskich, średnich oraz wysokich napięć oraz normie PN-EN 61000 Kompatybilność elektromagnetyczna, a także w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU 93/2007, poz. 623, z późniejszymi zmianami), w którym również określono dopuszczalne czasy trwania przerw w dostawie energii do odbiorców w skali roku.

Pobierz grudniowy numer "elektro.info" bezpłatnie, w formacie PDF

Dokumenty te określają wymagania możliwe do spełnienia przez dostawcę energii elektrycznej. Mimo formalnych wymagań w tym zakresie, nie zawsze możliwe jest ich spełnienie z uwagi na różne zdarzenia losowe oraz zaśmiecanie sieci elektroenergetycznych przez odbiorców posiadających odbiorniki nieliniowe.

Wprawdzie normy i przepisy precyzyjnie określają parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, ale brak przepisów wykonawczych, które stanowiłyby podstawę egzekwowania od odbiorców filtrowania wprowadzanych do sieci zakłóceń powoduje, że parametry dostarczanej energii znacząco odbiegają od wymagań formalnych. Zakłócenia wprowadzane do sieci stały się czymś powszechnym, przez co jakość dostarczanej energii elektrycznej jest niezadowalająca.

W niedługiej przyszłości stanie się konieczna instalacja filtrów aktywnych w celu ochrony czułych i wrażliwych na zakłócenia odbiorników energii elektrycznej. „Jakość, pewność i właściwa konstrukcja układu zasilania a bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych” – to tytuł artykułu napisanego przez Karola Bednarka. Bardzo ciekawą publikację przygotowali Paweł Piotrowski i Rafał Pająk z Politechniki Warszawskiej – przedstawili w niej analizę układów zasilania dla obiektu typu data center w zależności od wymaganego poziomu niezawodności.

Uzupełnieniem tematyki jest druga część artykułu poświęconego obliczaniu zwarć metodą składowych symetrycznych przygotowana przez Juliana Wiatra oraz Tomasza Zdziarskiego z Politechniki Warszawskiej.

W rubryce „e.projekt” znajdą Państwo uproszczony projekt automatyki wentylacji budynku administracyjno-biurowego. Tradycyjnie, nie zabrakło nowości technicznych z zakresu elektrotechniki, relacji z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, oraz informacji o zmianach w normalizacji.

Zapraszamy do prenumeraty